| Product Type | Aluminum Die Casting Parts |
|---|---|
| Material | ADC12, A380, A356, 6061 Aluminum |
| Surface Treatment | Anodizing, Powder Coating, Polishing |
| Processing Type | Die Casting + CNC Machining |
| Tolerance | ±0.05mm |
| Materials | Aluminum Alloys (ADC12, A380, A383, AlSi9Cu3, AlSi12Cu, Etc.), Zinc Alloys Optional |
|---|---|
| Casting Method | High-pressure Die Casting (cold Or Hot Chamber Depending On Alloy) |
| Tolerance Range | Typically 0.005 mm – 0.02 mm Depending On Part Geometry And Size |
| Surface Finish | RMS 32–63 Finish; Optional Blasting, Plating, Polishing, Anodizing, Powder Coating |
| Mold Material | High-grade Tool Steels (H13, SKD61, Etc.), Multi-cavity Tools Supported |
| Alloy Grade | ADC12 (A380) Aluminum |
|---|---|
| Process | High‑pressure Die Casting |
| Material Options | ADC12 Aluminum Or Zinc |
| Size | Fully Customizable To Your Design |
| Minimum Order Quantity (MOQ) | 1 piece |
| Material | ADC12 Aluminum Alloy (alternative: A380, Brass, Stainless Steel, Iron) |
|---|---|
| Casting Process | High-pressure Die Casting (vacuum/low-porosity Options Available) |
| Wall Thickness | ≥0.8 Mm (thin-wall Capability) |
| Dimensional Tolerance | ±0.05 Mm (customizable Per Drawing) |
| CNC Machining | 3-, 4-, 5-axis Machining Cells For Tight-tolerance Features |
| Materials | ADC12 / A380 Aluminum Alloy (other Alloys Upon Request) |
|---|---|
| Tolerance | ±0.02 mm (die Casting) / ±0.005 mm (CNC Finish) |
| Surface Treatments | Anodizing, Powder Coating, Sandblasting, Polishing, Chromate Conversion |
| Size Range | Up To 500 mm In Any Dimension |
| MOQ | 100 pcs |
| Material | A380 / A356 High-grade Aluminum Alloy |
|---|---|
| Manufacturing Process | High-pressure Die Casting → CNC Machining → Finishing |
| Dimensional Tolerance | ±0.05 Mm |
| Surface Treatments | Anodizing (clear, Black), Powder Coating, Polishing, Sand-blasting |
| Color Options | Raw Silver, Custom RAL Colors |
| Materials | Aluminum ADC12, A380 (custom Alloys Available) |
|---|---|
| Casting Method | High‑pressure (cold/hot Chamber) Die Casting On 200–1,200 ton Presses |
| CNC Machining | Milling, Turning, Drilling And 3‑axis/4‑axis/5‑axis Finishing To Achieve Tight Tolerances |
| Tolerance | Standard ±0.05 mm; Customizable Down To ±0.01 mm Based On Geometry |
| Surface Treatments | Powder Coating (60–120 μm), Electrophoresis (12–25 μm), Anodizing, Plating, Polishing, Shot Blasting |
| Materials | Aluminum ADC12, A380 (custom Alloys Available) |
|---|---|
| Casting Method | High‑pressure (cold/hot Chamber) Die Casting On 200–1,200 ton Presses |
| CNC Machining | Milling, Turning, Drilling And 3‑axis/4‑axis/5‑axis Finishing To Achieve Tight Tolerances |
| Tolerance | Standard ±0.05 mm; Customizable Down To ±0.01 mm Based On Geometry |
| Surface Treatments | Powder Coating (60–120 μm), Electrophoresis (12–25 μm), Anodizing, Plating, Polishing, Shot Blasting |
| Alloy | ADC12 High-pressure Die-cast Aluminum |
|---|---|
| IP Rating | IP67 (dust-tight; Water-immersion Up To 1 M For 30 Min) |
| Process | High-pressure Die Casting → CNC Machining → Seal Assembly |
| Tolerance | ±0.1 Mm (standard); ±0.05 Mm On Critical Features |
| Gasket Material | Silicone Rubber (silicone-to-metal Seal) |
| Material | A380 Or ADC12 Aluminum Alloy |
|---|---|
| Casting Method | High-pressure Die Casting |
| Surface Finish | Anodized (clear, Black, Color-tinted) |
| Machining Tolerance | ± 0.05 Mm Standard; ± 0.02 Mm Optional |
| MOQ | 100 Pieces For Production; Sample Prototyping Available |