| Materials | Stainless Steel, Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Plastics |
|---|---|
| Processes | CNC Turning, Milling, Drilling, Broaching, Wire EDM, Laser |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Micro Machining | Available |
| Surface Treatments | Anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Custom |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron & Steel Alloys, Brass, Bronze, Copper, Precious & Hardened Metals, Engineering Plastics |
|---|---|
| Processes | 5-axis & 3-axis Milling, CNC Turning, Broaching, Drilling, Wire EDM, Laser Machining, Chemical Etching, Rapid Prototyping |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Custom Per Customer (anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Etc.) |
| Drawing Formats | 2D (PDF, DXF), 3D (IGES, STEP) |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron/steel Alloys, Brass, Bronze, Copper, Precious/hardened Metals, Engineering Plastics |
|---|---|
| Processes | CNC Turning, Milling (3-axis & 5-axis), Broaching, Drilling, Laser Machining, Wire EDM, Chemical Etching, Rapid Prototyping |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Polishing, Custom Finishes |
| Drawing Formats | 2D (PDF, DXF), 3D (IGES, STEP) |
| Material | 6061-T6 Aluminum, 7075 Aluminum, 304/316 Stainless Steel, Nickel Alloy, Zinc Alloy |
|---|---|
| Processes | 3-, 4- & 5-Axis CNC Milling & Turning |
| Dimensional Tolerance | ±0.01 Mm (standard); ±0.005 Mm (on Request) |
| Surface Finishes | Clear Anodize, Hard Anodize, Powder Coating, Passivation, Electroless Ni, Sand-Blasting, Polishing |
| Maximum Workpiece Size | 600 × 400 × 300 Mm (custom Fixtures Available For Larger Parts) |
| Materials Available | Aluminum (ADC12/A380), Stainless Steel, Iron, Aluminum Alloys And Brass. |
|---|---|
| Accepted Drawing Formats | 2D (PDF/DWG) And 3D (IGES/STEP). |
| Certifications | ISO9001, TS16949 And RoHS. |
| Quality Control | 100% Inspection Policy On Finished Parts. |
| Packaging Details | Box |
| Materials | Aluminum 6061, Aluminum 6063, Stainless Steel, Brass, Plastic |
|---|---|
| Processes | CNC Milling, CNC Turning, Wire EDM, Broaching, Drilling, Etching |
| Tolerance | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Surface Treatment | Custom Options: Anodizing, Powder Coating, Polishing, Etc. |
| Certifications | ISO 9001, TS16949, RoHS |
| Materials | Aluminum & Alloys (6061, 7075, Etc.), Stainless Steel, Brass, Bronze, Copper, Iron, Precious Metals, Hardened Metals, Plastics |
|---|---|
| Precision (Tolerance) | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Micro‑Machining | Yes |
| Surface Finishing | Anodizing, Sandblasting, Painting Or Per Customer Request |
| Applications | Industrial, Medical, Agricultural, Automotive, Electronics |
| Machining Process | CNC Milling, Turning, Drilling |
|---|---|
| Precision (Tolerance) | ±0.01 mm |
| Materials | Aluminium, Stainless Steel, Brass, Copper, Bronze, POM Plastic, Hardened Metals |
| Machine Centers | 3‑axis & 5‑axis CNC Mills & Lathes |
| Surface Finishes | Anodizing, Polishing, Sandblasting |
| Processes | CNC Milling, Turning, Broaching, Drilling, Etching, Laser Machining, Wire EDM, Rapid Prototyping |
|---|---|
| Material Options | Aluminum, Stainless Steel, Iron, Brass, Bronze, Copper, Titanium, Plastics |
| Dimensional Tolerance | Standard ±0.01 Mm; Precision ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Anodizing, Plating, Polishing, Painting, Sandblasting, Custom Finishes |
| Lead Times | 1–100 Pcs: 10 Days; 101–500 Pcs: 15 Days; 501–1,000 Pcs: 20 Days; >1,000: Negotiable |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron, Aluminum Alloy, Brass, Plastic |
|---|---|
| Processes | CNC Milling, CNC Turning, Wire EDM, Broaching, Drilling, Chemical Etching |
| Tolerance | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Surface Treatments | Customer‑specified: Anodizing, Powder Coating, Polishing, Plating, Etc. |
| Certifications | ISO 9001, TS16949, RoHS |