| Materials | 6061/7075 Aluminum, Mild/Alloy Steel, C101‑C110 Copper, 304/316 Stainless Steel |
|---|---|
| Machine Centers | 5‑Axis Vertical Machining Centers (up To 1,200 × 600 × 600 mm) |
| Tolerance | Standard ±0.02 mm; Custom Down To ±0.005 mm |
| Surface Finish | Ra 0.4 μm (standard); Options Down To Ra 0.2 μm |
| Spindle Speed | Up To 12,000 RPM |
| Material | Aluminum Alloy (ADC12 / A380 / ZL102) |
|---|---|
| Process | High‑pressure Die Casting + CNC Machining + Surface Treatment |
| Surface Treatment | Sandblasting, Anodizing, Powder Coating |
| Tolerance | According To Customer’s Drawing |
| Certification | ISO9001, TS16949, RoHS |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron, Aluminum Alloy, Brass, Plastic |
|---|---|
| Processes | CNC Milling, CNC Turning, Wire EDM, Broaching, Drilling, Chemical Etching |
| Tolerance | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Surface Treatments | Customer‑specified: Anodizing, Powder Coating, Polishing, Plating, Etc. |
| Certifications | ISO 9001, TS16949, RoHS |
| Base Material | Aluminum Alloys (6061, 6082, 7075, A380, ADC12) |
|---|---|
| Anodizing Type | Type II & Type III Hard Anodizing |
| Coating Thickness | 30μm–50μm (Type III); Optional Dye/coloring Available |
| Salt Spray Resistance | ≥1000 Hours (ASTM B117 Compliant) |
| Color Options | Natural, Black, Grey, Bronze, Gold, Custom Colors (with UV & Corrosion Resistance) |
| Materials | Aluminum & Alloys (6061, 7075, Etc.), Stainless Steel, Brass, Bronze, Copper, Iron, Precious Metals, Hardened Metals, Plastics |
|---|---|
| Precision (Tolerance) | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Micro‑Machining | Yes |
| Surface Finishing | Anodizing, Sandblasting, Painting Or Per Customer Request |
| Applications | Industrial, Medical, Agricultural, Automotive, Electronics |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron & Steel Alloys, Brass, Bronze, Copper, Precious & Hardened Metals, Engineering Plastics |
|---|---|
| Processes | 5-axis & 3-axis Milling, CNC Turning, Broaching, Drilling, Wire EDM, Laser Machining, Chemical Etching, Rapid Prototyping |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Custom Per Customer (anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Etc.) |
| Drawing Formats | 2D (PDF, DXF), 3D (IGES, STEP) |
| Model | HRD‑CNC-2 |
|---|---|
| Materials | Aluminum 6061, 5052, 7075 |
| Processes | CNC Milling & Turning |
| Tolerance | ±0.01 mm |
| Surface Finishes | Anodizing, Sandblasting, Custom Paint |
| Materials | Aluminum 6061, Aluminum 6063, Stainless Steel, Brass, Plastic |
|---|---|
| Processes | CNC Milling, CNC Turning, Wire EDM, Broaching, Drilling, Etching |
| Tolerance | ±0.01 mm To ±0.005 mm |
| Surface Treatment | Custom Options: Anodizing, Powder Coating, Polishing, Etc. |
| Certifications | ISO 9001, TS16949, RoHS |
| Materials | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Precious/Hardened Alloys, Stainless Steel, Plastics |
|---|---|
| Processes | 5-Axis Milling, CNC Turning, Broaching, Wire EDM, Drilling, Etching, Laser Machining, Rapid Prototyping |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Custom Per Customer (anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Etc.) |
| Drawing Formats | 2D (PDF, DXF), 3D (IGES, STEP) |
| Materials | Aluminum, Stainless Steel, Iron/alloy Steels, Brass, Plastics, Bronze, Copper, Precious/hardened Metals |
|---|---|
| Processes | 5-axis Milling, CNC Turning, Broaching, Drilling, Etching/chemical Machining, Laser Machining, Wire EDM, Rapid Prototyping |
| Tolerances | ±0.01 Mm To ±0.005 Mm |
| Surface Treatments | Custom Per Customer (anodizing, Plating, Passivation, Powder Coating, Etc.) |
| Drawing Formats | 2D (PDF, DXF), 3D (IGES, STEP) |